Мене вразили сторінки про Мову. Дуже символічно автор вводить у канву тексту цей образ, наголошуючи, що так як і живим людям, нашій Мові боліло, і рани її кровили від того, що з нею робили. «Чиїсь катівські руки викопували дівчині Мові все глибшу могилу… Дівчину мову знеславлюють, проголошуючи недоумкуватою і неповносправною, сировинним матеріалом для фольклору, сіл і гопака…». В романі є багато акцентів на слові «серце», причому дуже талановито вони виглядають. Читаєш – і подих затамовани й: «Вчитель є моїм другом, батьком мого серця…», «люди тікали з церкви з переляку, коли чули жіночий голос, забували там свої речі і готові були забути там свої серця!», Марта згадувала Івасеву білу сорочку і сіренький піджачок, через який світиться його серце!»
Образ церкви теж заслуговує особливої уваги. Спустошена, наче самотня пустеля, вона, попри все залишилася жити. Навіть була спроба її зруйнувати, але у «найвідповідальніший момент» тому, хто мав це роботи відняло руки…
А ще запам’ятався образ весни: квітня, травня – як головного тріумфатора. «Травень розкушував, як великий римський полководець…, наче юний князенко, ніс попереду щит, з якого проростали троянди і бузковий меч…». Дійсно, ніщо не могло не затьмарити краси природи, її величі і сили. Цьому диву природи навіть кати не могли завадити відбуватися…
Щира дяка автору за таку книгу! Давно я з таким захопленням читала... Хотілося ще... Всім раджу. Попри все, цей текст вчить красі та людяності…
Немає коментарів:
Дописати коментар